Meme Kanserinden Korunma

0

Sevgili Kadınlar,

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kanser İstatistikleri Raporu’na göre kanser ölüm nedenlerinin arasında ilk sıralarda yer almaktadır.  Meme kanseri ise kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve aynı raporda tanı konulan her 4 kadın kanserinden 1’inin meme kanseri olduğu belirtilmektedir. Erkeklerde %1 oranında meme kanseri görülmesine rağmen kadınlarda erkeklere oranla daha sıklıkla görüldüğü için başta kadın cinsiyetine sahip olmakla beraber ileri yaşta olmak, ailede kanser hikâyesine sahip olmak, erken adet görme, geç menopoz, ilk doğumu 30 yaşından sonra yapma, emzirmeme, hormon tedavisi alma, alkol ve sigara kullanımı gibi meme kanseri oluşumunda risk faktörleri mevcuttur. Bu risk faktörlerini azaltmaya yönelik davranışları edinmek meme kanserinden korunmamızda fayda sağlayabilir. Literatürü incelediğimizde risk faktörlerini azaltmaya yönelik olumlu davranışların kazanılması birincil koruma olarak adlandırılmaktadır.  Birincil korumanın içeriğinde; sağlıklı beslenme, emzirmenin yapılması, fiziksel aktivitenin arttırılması, hormon kullanımının mümkün olduğunca az seviyeye indirilmesi, kemoprevensiyon denilen kanserden korunmak için kimyasal maddelerin vücuda verilmesi, profilaktik mastektomi yani meme kanserinin oluşmaması için meme dokusunun alınması, alkol ve sigara kullanımının azaltılması gibi korunma yöntemleri bulunmaktadır. Fakat meme kanserinin etiyolojisi tam olarak bilinmediği için tam olarak korunma söz konusu değildir. Bu nedenle ikincil koruma birincil korumaya göre daha önemlidir. İkincil korumada ise bireyde meme kanseri oluşmaya başladıktan sonra belirti bulgu vermeden erken tanının konmasıyla tedaviye başlanması hedeflenmektedir. İkincil korumanın içeriğinde ise kendi kendine meme muayenesi, hekim tarafından fizik muayenenin yapılaması ve mamografinin çekilmesi yer almaktadır. Meme kanserinin görülme sıklığının ve ölüm oranının yüksek olmasının yanı sıra erken teşhis edildiğinde iyileşme oranın yüksek olduğu bilinmektedir. Bu yüzden erken teşhis hayat kurtarır.

Sağlıkla Kalın…

 

Burcu DİŞLİ

 

Kaynaklar: 

http://kanser.gov.tr/Dosya/ca_istatistik/2014-RAPOR._uzun.pdf

Parlar, S., Kaydul, N., & Ovayolu, N. (2005). Meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesinin önemi. Journal of Anatolia Nursing and Health Sciences8(1).

Göçgeldi, E., Açıkel, C. H., Hasde, M., Aygut, G., Çelik, S., Gündüz, İ., Deniz, C. (2008). Ankara-Gölbaşı ilçesinde bir grup kadının kendi kendine meme muayenesi yapma konusundaki tutum ve davranışlarının belirlenmesi. Fırat Tıp Dergisi13(4), 261-265.

Gençtürk, N. (2007). Meme kanserinde korunma. Journal of Anatolia Nursing and Health Sciences10(4).

Share.

Leave A Reply