Menopozda Sıcak Basması

0

Sevgili Kadınlar,

Ülkemizdeki kadınların %80’ inin sıcak basmasından şikâyet ettikleri bilinmektedir. Yüz, boyun ve göğüste derinin al basması ve terlemenin de eşlik ettiği menopoz döneminde görülen sıcaklık hissi sıcak basması olarak tanımlanmaktadır. Genellikle 30 saniye ile 5 dakika arasında süren sıcak basmaları günde 1’den 50 defaya kadar olabilmektedir. Geceleri ve stres durumunda ise daha sık ve şiddetli olmaktadır. Sıcak basması sırasında kan akışı hızlanır, kalp atımı artar, sıcaklık artar ve terleme başlar. Terin buharlaşması sonucunda ise cildin sıcaklığında düşüş olur.

Menopoz döneminde sıcak basması için ne yapabiliriz?

Sıcak basmasını tetikleyici stresli, gergin ortamlardan olabildiğince uzak durulmaya çalışılmalıdır. Eğer sigara, alkol, çay, kahve ve baharatlı yiyecekler sıcak basmasını arttırıyorsa bunları tüketmekten kaçınılmalıdır. Sıcak basması sırasında kolay çıkarılabilen giysiler tercih edilmeli ve terleme olduğu için teri emen giysiler seçilmelidir. Vantilatör, buz uygulaması gibi soğuk uygulamalar da sıcak basması sırasında ısı kaybetmek açısından uygulanabilir. Sıcak basması yaşayan kişi rahat, sakin şekilde oturarak derin nefes almalı ve soğuk bir yerde bulunduğunu düşünmelidir. Ayrıca hormon tedavisi gibi diğer sıcak basması tedavileri için de doktorunuza başvurarak size uygun tedavi seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

Unutmayın, menopoz bir hastalık veya rahatsızlık değildir. Kadının hayatının dönemlerinden biridir. Sağlık uzmanlarına danışarak yaşam kalitenizin düşmesine izin vermeyiniz.

Sağlıklı, Mutlu Yıllar…

 

Burcu DİŞLİ

 

Kaynaklar:                  

Özcan, H., & Oskay, Ü. (2013). Menopoz döneminde semptom yönetiminde kanıta dayalı uygulamalar. Göztepe Tıp Dergisi28(4), 157-163.

Erel, C. T. (2004). Menopoz olgularındaki sıcak basması semptomunda tedavi seçenekleri nedir. Türk Jinekoloji Derneği Uzmanlık Sonrası Eğitim Dergisi6, 53-57.

Lethaby, A., Marjoribanks, J., Kronenberg, F., Roberts, H., Eden, J., & Brown, J. (2013). Phytoestrogens for menopausal vasomotor symptoms. The Cochrane Library.

Freedman, R. R. (2001). Physiology of hot flashes. American Journal of Human Biology13(4), 453-464.

Daley, A., Stokes‐Lampard, H., Thomas, A., & MacArthur, C. (2014). Exercise for vasomotor menopausal symptoms. The Cochrane Library.

Kronenberg, F. (1990). Hot flashes: Epidemiology and physiologya. Annals of the New York Academy of Sciences592(1), 52-86.

Gaudard, A. M. I., Silva de Souza, S., Puga, M. E., Marjoribanks, J., da Silva, E. M., & Torloni, M. R. (2016). Bioidentical hormones for women with vasomotor symptoms. The Cochrane Library.

Şahin, N.H. (2016). Klimakteryum dönemi ve menopoz. Hemşirelere ve ebelere yönelik kadın sağlığı ve hastalıkları (2. Baskı) içinde (s.163-170). İstanbul: Nobel Tıp Kitapevleri

Share.

Leave A Reply