Klimakteryum Dönemde Beslenme

2

Sevgili Kadınlar,

Klimakteryum döneminden daha önce de bahsetmiştik. Bu döneminizi daha sağlıklı geçirmeniz için yapmanız gereken sağlık davranışlarınızı olumlu yönde geliştirmektir. Sağlık davranışlarınızı olumlu yönde geliştirmek; beslenmenizin düzenlenmesi, vücut için gerekli uyku ve dinlemenin sağlanması, uygun fiziksel aktivitenin yapılması, gebelikten korunma, düzenli cinsel yaşam, vücuttaki sıcaklık değişimleri ile baş etme, stres ile baş etme gibi konuları içerir.

Hayatınızın her döneminde önemli bir yere sahip olan beslenme, vücudunuzdaki östrojen değişikliklerinin meydana gelmesiyle klimakteryum dönemde de ayrı bir öneme sahiptir. Bu dönemde östrojen yetersizliğinden dolayı koroner kalp hastalığına yatkınlık artar ve yine östrojen seviyesinin düşmesi nedeniyle osteoporoz dediğimiz kemik erimesi riski de artış gösterir. Bu yüzden beslenmenizde tuzun ve şekerin azaltılmasında, kalsiyum ve D vitaminden zengin besinlerin tüketilmesinde fayda vardır. Ayrıca alkol, sigara, çay ve kahve de sınırlandırılmalıdır. Gerekirse bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Sağlıkla Kalın…

Burcu DİŞLİ

 

Kaynak: Şahin, N.H. (2016). Klimakteryum dönemi ve menopoz. Hemşirelere ve ebelere yönelik kadın sağlığı ve hastalıkları (2. Baskı) içinde (s.163-170). İstanbul: Nobel Tıp Kitapevleri

               Karanisoğlu, H., Dinç, H. (2012). Klimakterik dönem. Kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireliği el kitabı (2. Baskı) içinde (s.447-461). İstanbul: Koç Üniversitesi Yayınları.

              Saka, G., Ceylan, A., Ertem, M., Palanci, Y., & Toksöz, P. (2005). Diyarbakır il merkezinde lise ve üzeri öğrenim görmüş 40 yaş üzeri kadınların menopoz dönemine ait bazı özellikleri ve kalsiyum kaynağı yiyecekleri tüketim sıklıkları. Dicle Tıp Dergisi32(2), 77-83.

 

Share.

2 yorum

  1. Selamlar Değerli anlatımlarınız için teşekkür ederim Bu Konularla ilgili youtube videolarıda çekerseniz cok faydalı olur

Leave A Reply