Gebelikte Egzersizin Yararları

1

Sevgili Hanımlar,

Gebelikte egzersiz ile ilgili hepimiz bir şeyler duymuşuzdur. Peki egzersiz gerçekten de gebelikte yararlı mı?

Sağlıklı bir gebelik geçiren anne adayları için gebelikte egzersizin çeşitli yararları vardır. Bulantı kusma, kas ve eklem ağrıları, kabızlık, ödem, stres, solunum problemleri gibi gebeliğe bağlı oluşan sorunların azaltılmasında egzersiz önemli bir yere sahiptir.

Gebelik dönemindeki egzersizler; günlük yaşamda vücut mekaniğinin doğru kullanılmasını öğreterek sırt ağrılarının azalmasını, gevşeme egzersizleriyle kasların gevşeyerek stresin azalmasını, solunum egzersizleriyle anne ve bebeğin daha iyi oksijenlenmesini ve anneyi sakinleştirerek gevşemesini, karın kalça egzersizleriyle kasları güçlendirerek bebeği ve rahmi desteklemeyi, sırt boyun göğüs egzersizleri ile de sırt ağrıların azalmasını sağlar.

Gebelik döneminde yapılması gereken egzersizlere; kalça germe egzersizleri, kasık germe egzersizleri, pelvik tabanı güçlendiren egzersizler ve pelvisi hareket ettiren egzersizler de dahildir. Tüm bu egzersizler kaslarımızın güçlenmesini sağlayarak doğumun daha rahat ve kolay gerçekleşmesine yardımcı olur, doğum sonrasında ise iyileşme aşamasını hızlandırır. Ancak riskli bir gebelik geçiren gebeler için bu egzersizler sakıncalı olabilir. Mutlaka egzersiz yapmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Sevgiyle Kalın…

Burcu DİŞLİ

 

Kaynak: Coşkun, A. (Ed.) (2014).Hemşire ve ebeler için kadın sağlığı ve hastalıkları öğrenim rehberi. İstanbul: Nobel Tıp Kitapevleri

 

Share.

1 Yorum

Leave A Reply