Kadının Dönemleri: Klimakteryum Dönem

Sevgili Kadınlar,

Hayatımız boyunca çeşitli dönemlerden geçiyoruz. Bu dönemlerden birisi de klimakteryum dönemi dediğimiz dönemdir. Peki klimakteryum dönemi nedir?

Premenopozal, perimenopozal ve postmenopozal adında üç ayrı dönemin birleşiminden oluşan döneme klimakteryum dönemi denilmektedir. Bu dönemler ise menopozdan önce 2-6 yıllık zaman dilimini içeren premenopozal dönem, son adet döneminden sonra geçen bir yıllık zaman dilimini içeren perimenopozal dönem ve bu süreçten sonraki 6-8 yıllık süreyi içeren postmenopozal dönemdir.

Klimakteryum dönem boyunca kadında çeşitli değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin başında da adet kanamasının kesilmesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra sıcak basmaları, duygu durumundaki ani değişimler, genital organlarda küçülme, kemik erimesi, kalp damar hastalıkları ve ciltte değişimler görülmektedir. Bu değişimler size korkutucu gelebilir. Fakat sağlık davranışlarınızı olumlu yönde geliştirirseniz klimakteryum döneminin hiç de korkutucu olmadığınızı göreceksiniz.

Sağlıkla kalın…

Burcu DİŞLİ

 

Kaynak: Şahin, N.H. (2016). Klimakteryum dönemi ve menopoz. Hemşirelere ve ebelere yönelik kadın sağlığı ve hastalıkları (2. Baskı) içinde (s.163-170). İstanbul: Nobel Tıp Kitapevleri

               Karanisoğlu, H., Dinç, H. (2012). Klimakterik dönem. Kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireliği el kitabı (2. Baskı) içinde (s.447-461). İstanbul: Koç Üniversitesi Yayınları.

 

3 Responses “Kadının Dönemleri: Klimakteryum Dönem”

  1. Aytan tek dedi ki:

    Merhaba Siteniz cok işime Yaradı Teşekkürler Değerli bilgilerin için hocam

  2. Emel yüce dedi ki:

    Hocam Cok teşekkürler

  3. Ayyüce saglam dedi ki:

    Merhaba Yazınız cok işime Yaradı ögrenciyim ve konu ile ilgili bir yazı hazırlamam gerekiyordu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir